Homemade Energy Bars I used to buy energy bars before I had kids. Considering they cost many dollars each, it for sure was an expensive habit and not very sustainable for either my…
Homemade Energy Bars I used to buy energy bars before I had kids. Considering they cost many dollars each, it for sure was an expensive habit and not very sustainable for either my…
Frugal Meals For Under $2 Per Portion
Wow, inflation is certainly snowballing with no sign of slowing down. As a result, food is expensive and will continue to become even more costly, making feeding a…
Golden Sauerkraut Recipe
When the garden hands you lots of cabbage, make sauerkraut!
This season we’ve been enjoying an abundance of cabbage, especially compared to last year’s lacking harvest of maybe seven heads. We’ve been eating…
Most have heard stories from a parent or grandparent about how much cheaper their grocery bill was “back in their day.” And it’s true. Today, inflation is causing a lot of uncertainty as food…
Let’s stay in touch so we can take this journey together!